Badania serca - po co i dla kogo?

rwsze wydanie magazynu Archives de Maladies du Coeur et des Vaisseaux, natomiast w 1909 w Wiedniu czasopismo Zentralblatt für Herz- und Gefäßkrankheiten. W Anglii w 1910 pojawiło się czasopismo Heart, natomiast w USA w 1925 Americ

Badania serca - po co i dla kogo? Holter EKG cieszyn

W 1907 w Paryżu opublikowano pierwsze

Na początku XX wieku kardiologia wykrystalizowała się jako samodzielna dziedzina w obrębie medycyny wewnętrznej. W 1907 w Paryżu opublikowano pierwsze wydanie magazynu Archives de Maladies du Coeur et des Vaisseaux, natomiast w 1909 w Wiedniu czasopismo Zentralblatt für Herz- und Gefäßkrankheiten. W Anglii w 1910 pojawiło się czasopismo Heart, natomiast w USA w 1925 American Heart Journal. W tym samym roku w USA zostało utworzone pierwsze specjalistyczne towarzystwo kardiologiczne American Heart Association.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Dlaczego zawód kardiologa jest tak ważny?


W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, jaka jest rola kardiologa i na czym polegają jego zadania. Kardiolog to lekarz od chorób serca. Jego rola jest ogromna nie tylko w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, u których ryzyko chorób serca, zawałów, wylewów jest największe. Kardiolog to także lekarz, który dba o profilaktykę, gdyż w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy ze zdrowiem także w bardzo młodym wieku. Trzeba mieć tego świadomość, po prostu zdawać sobie z tego sprawę i regularnie się badać. Kardiolog pomoże, doradzi, zleci odpowiednie badania i przyczyni się do poprawy jakości zdrowia i utrzymania organizmu we właściwej formie przez długi czas.



Szczególnie powszechne w Europie wady reumatyczne

Obok choroby niedokrwiennej serca i niewydolności serca dużo miejsca we współczesnej kardiologii zajmują zaburzenia rytmu serca, przy czym zgodnie z danymi liczbowymi przeważa migotanie przedsionków. Choroby zastawek serca, choroby mięśnia serca i zapalne choroby serca (zapalenie wsierdzia, zapalenie mięśnia sercowego) są rzadsze. Szczególnie powszechne w Europie wady reumatyczne zastawek zeszły na dalszy plan. Podczas gdy w krajach rozwiniętych 1,5% zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych ma związek z gorączką reumatyczną, w krajach rozwijających się udział ten wynosi 10-15%.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog