Co można powiedzieć o geodezji

określenia zarówno działu zajmującego się pomiarem dużych powierzchni oraz z technikami pomiarów małych powierzchni. W innych krajach używa się pojęcia mierniczy, które lepiej oddaje ogół wykonywanych prac, które u nas wykonuje ge

Co można powiedzieć o geodezji Kto w ogóle potrzebuje usług geodezyjnych? Na pewno inwestorzy, którzy wykonawców szukają na rynku lokalnym: . O geodezji.

Mierniczy i geodeta

Co ciekawe jedynie w Polsce geodezja służy do określenia zarówno działu zajmującego się pomiarem dużych powierzchni oraz z technikami pomiarów małych powierzchni. W innych krajach używa się pojęcia mierniczy, które lepiej oddaje ogół wykonywanych prac, które u nas wykonuje geodeta, nie ważne czy jest on geodetą odpowiedzialnym za badanie dużych powierzchni czy jedynie mierniczym.

Geodezja miernicza ma zastosowanie przy realizacji zleceń indywidualnych, czyli wszelkie budowy czy inwestycje wymagają pełnej obsługi mierniczych zarówno przed, w trakcie jak i po.


Z Encyklopedii: Geodezja górnicza

Geodezja górnicza zaliczana jest do geodezji gospodarczej i jest nauką zajmującą się zagadnieniami związanymi z projektowaniem, obsługą: górnictwa podziemnego, górnictwa otworowego, górnictwa odkrywkowego, a także budownictwa podziemnego. W zakresie działań geodezji górniczej dla kopalń podziemnych mieszczą się następujące zagadnienia: orientacja sytuacyjna i wysokościowa kopalń, pomiary realizacyjne (w tym zagadnienia przebitkowe), inwentaryzacje urządzeń szybowych oraz innych obiektów i urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu zakładu górniczego, pomiary deformacji terenu górniczego teren górniczy, aktualizacja dokumentacji mierniczo-geologicznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_górnicza


Cytat z Wikipedii: Generalizacja mapy

Generalizacja kartograficzna, generalizacja mapy, uogólnienie mapy (łac. generalis ? powszechny, ogólny) ? w kartografii proces zmniejszania szczegółowości mapy podczas prac redakcyjnych związanych ze zmniejszaniem skali mapy1.

O generalizacji decyduje, oprócz skali, także przeznaczenie mapy. Np. treść mapy ściennej, którą ogląda się z dużej odległości, podlegać będzie większej generalizacji niż atlasu samochodowego w tej samej skali.

Generalizacja polega m.in. na upraszczaniu rysunku obiektów geograficznych (np. przebiegu linii brzegowej), stosowaniu różnego rodzaju symboli przedstawiających złożone struktury przestrzenne i ich cechy. Celem generalizacji jest dostosowanie mapy do danych potrzeb, zwiększenie jej czytelności itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Generalizacja_mapy