Czerp energię ze Słońca

etycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury

Czerp energię ze Słońca sma sb

Zasada działania ogniwa słonecznego

Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p. Rozdzielenie nośników ładunku w złączu powoduje powstanie na nim zewnętrznego napięcia elektrycznego. Ponieważ rozdzielone nośniki są nośnikami nadmiarowymi (mają nieskończony czas życia), a napięcie na złączu p-n jest stałe, oświetlone złącze działa jako ogniwo elektryczne, czyli takie, w którym źródłem prądu są reakcje chemiczne zachodzące między elektrodą a elektrolitem.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne


Dlaczego warto zamontować zarówno panele fotowoltaiczne jak i kolektory słoneczne?

Panele fotowoltaiczne to druga, po kolektorach słonecznych, najczęściej wykorzystywana w domach rodzinnych instalacja związana z odnawialnymi źródłami energii. Chociaż ma ona o wiele bardziej skomplikowaną postać niż kolektory, to jednak wygląd zewnętrzny jest analogiczny do tego drugiego rozwiązania. Każde z nich najczęściej jest montowane na dachu i każde wykorzystuje energię pochodzącą z otaczającego nas świata. Dzięki montażowi obu tych instalacji właściciel może znacząco obniżyć comiesięczne rachunki. Co więcej, wykorzystując obie instalacje w naszym domu możemy produkować w pełni bezpieczny i ekologiczny prąd na własny użytek, a więc jesteśmy całkowicie uniezależnieni od dostawcy prądu.


Problem z odpowiednim ustawieniem kolektorów

Najbardziej popularny jest montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych zakłada umieszczenie ich na dachu. Oczywiście, w niektórych przypadkach ustawienie paneli słonecznych czy fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwe, ale wtedy zazwyczaj instalacja może zostać postawiona w pobliżu ścian budynku, co także jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli posiadamy niewykorzystaną przestrzeń. Takie wyliczenia, gdzie najlepiej ustawić panele fotowoltaiczne czy słoneczne, przeprowadzają zwykle specjaliści. Warto więc sięgnąć po radę eksperta w tym zakresie, który na pewno doradzi nam takie rozwiązanie, które najbardziej korzystnie pozwoli nam używać energię pochodzącą ze środowiska naturalnego.