Jedziesz gdzieś? Przemyśl podróż taksówką

skiego prawa o ruchu drogowym taksówka to pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie t

Jedziesz gdzieś? Przemyśl podróż taksówką

Cytat z Wiki o taksówkach

Taksówka ? środek transportu miejskiego, licencjonowany samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą, nieposiadający z góry określonych tras.

Według polskiego prawa o ruchu drogowym taksówka to pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą.

Służy do świadczenia nieregularnych usług przewozowych, pasażerskich lub pasażersko-towarowych, zazwyczaj stosunkowo niewielkiej odległości, w granicach miasta lub jego okolic. W wielu miastach na świecie, taksówki są malowane na jednolity kolorem np. w Wielkiej Brytanii czarny, w Niemczech kremowy, w USA i Azji żółty.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówka


Taksówki, jak je rozpoznać

Każdy kojarzy nowojorskie taksówki, żółte fordy, które przymykają po ulicach i zatrzymują się przy potrzebujących transportu klientach. W Wielki Brytanii z kolei kolorem taksówek jest czerń. Jednak tam taksówki mają zupełnie inny wygląd, bardziej przypominają popularnego w Polsce Żuka osobowego.

Wiele krajów nie ma tak zakorzenionej ikony taksówkarskiej jak te dwa wyżej wymienione. W Polsce ciężko doszukiwać się jakiejś reguły kolorystycznej, jedyny znak rozpoznawczy to napis "TAXI" na dachu każdej taksówki.


Obsługa przewozu osób niepełnosprawnych

Przewóz osób niepełnosprawnych wykonywany jest na zasadach przewozu specjalistycznego. Taki przewóz musi zostać bardzo dobrze przygotowany i obsługiwany przez specjalistów w zakresie kontaktów z osobami niepełnosprawnymi. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą czuć się bardzo dobrze w czasie całej drogi i siedzieć bardzo wygodnie oraz spokojnie.

Jednocześnie przewóz osób niepełnosprawnych musi być bardzo dobrze zabezpieczony zwłaszcza pod względem tego, żeby osoby niepełnosprawne w razie ostrego hamowania pozostawały dobrze przypięte i nie musiały martwić się o to, czy uda im się utrzymać równowagę. Dzięki temu nie muszą bać się podróżowania i bardzo czekają na to, kiedy kolejny raz będą mogły gdzieś się przejechać.