Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

e szczegółowych planów i rozwiązań dotyczących gospodarki przestrzennej czy budowy nowych budynków posiadających bardziej skomplikowaną strukturę. Wobec tego przeprowadzanie skomplikowanych prac geodezyjnych wymaga bardzo dobrego

Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

Szczegółowe plany geodezyjne

Geodeci mogą przeprowadzać różnego rodzaju prace. Jedne z nich są mniej, a inne bardziej skomplikowane. Na pewno trudnym zadaniem geodezyjnym jest przygotowanie szczegółowych planów i rozwiązań dotyczących gospodarki przestrzennej czy budowy nowych budynków posiadających bardziej skomplikowaną strukturę. Wobec tego przeprowadzanie skomplikowanych prac geodezyjnych wymaga bardzo dobrego przygotowania. Podobnie jest z opracowaniami geodezyjnymi dotyczącymi określonych regionów kraju czy kontynentu. Jednak bez dokładnego wykonywania bardziej skomplikowanych prac geodezyjnych trudno byłoby w pełni wykorzystywać walory posiadane przez jakieś budynki czy drogi. Dlatego od geodetów wymaga się tego, że będą bardzo zaangażowani w wykonywaną przez siebie pracę.


Specjalistyczne zastosowania geodezji

Osoby dobrze znające się na geodezji wiedzą, że praca geodetów może być wykorzystywana na różne sposoby. Jedne z nich są bardzo znane, a inne wydają się być dosyć nietypowe tym osobom, które nie znają się na geodezji. Tymczasem specjalistyczne zastosowania geodezji są bardzo szerokie, a praca geodetów może być wykorzystywana nawet przez osoby zajmujące się przeprowadzaniem badań astronomicznych i przygotowywaniem lotów w kosmos. Jednak szczegółowe zastosowania geodezji mogą być wykorzystywane również w miastach i miejscowościach oraz w obszarze planowania przestrzennego dotyczącego bardziej rozbudowanych lub nietypowych budynków. Wszystko to sprawia, że geodeci muszą posiadać bardzo dobre wykształcenie i odbywać odpowiednie praktyki, aby mogli wykonywać wszystkie zlecane im prace.


Geoinformatyka , encyklopedyczna definicja

Geoinformatyka ? dyscyplina naukowa w obrębie nauk geograficznych zajmująca się numerycznym przetwarzaniem i analizowaniem informacji geograficznej. Geoinformatyka różni się od geoinformacji większym udziałem zagadnień informatycznych, głównie związanych z programowaniem. W realizacji wyżej wymienionych zadań zaangażowany jest zespół środków technicznych (komputery, sieci teleinformatyczne), prawnych (ustawy i rozporządzenia), ekonomicznych (opłacalność inwestowania w sprzęt i oprogramowanie) oraz personalnych (użytkownicy, programiści i administratorzy systemów).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geoinformatyka