Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych , krótka definicja z Wikipedii
W polskiej nomenklaturze branżowej dominuje rozróżnienie między pozycjonowaniem (ang. off-page) a optymalizacją stron (ang. on-page), choć często wyrażenia te mogą być używane zamiennie. Pierwszy z terminów odnosi się do działań prowadzonych poza docelową witryną (np. Link building), zaś optymalizacja w takim kontekście oznacza działania prowadzone bezpośrednio na stronie internetowej (wpływające na jej budowę, treść i strukturę).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Optymalizacja_dla_wyszukiwarek_internetowych
Tyle firm, tyle wyborów...
Ofert i sposobów na pozycjonowanie stron jest obecnie bardzo dużo, jednak nie każda jest tak samo skuteczna, a niektóre wręcz szkodzą na pozycje i ranking strony w wyszukiwarce. Dlatego właśnie znalezienie dobrej oferty, która będzie korzysta cenowo i będzie przynosiła wymierne do kosztów rezultaty jest trudnym zadaniem dla właścicieli storn.
Z jednej strony mamy wielkie agencje, które kuszą bogatym portfolio, ale często odstraszają wysoką ceną, często przy miernej jakości usługach. Z drugiej strony są pojedyncze, małe firmy lokalne, które o pozycjonowaniu wiedza tyle ile przeciętny student informatyki, czyli bardzo niewiele. Znalezienie dobrej firmy może trochę zając, dlatego warto popytać na grupach w social media o polecane agencje.
SEO to nie łatwa branża
Obecnie rynek pozycjonowania jest dość trudny dla początkujących firm i osób, które chciałby sie tym zająć zawodowo. Minimalne progi skuteczności są tak wysokie, że początkowe wkłady finansowe mogą przerosnąć niejednego początkującego SEO'wca.
Do kosztów pozycjonowania należy wliczyć przede wszystkim koszty oprogramowania do link-buildingu, koszty serwerów i domen oraz koszty wpisów na portalach dla każdej pozycjonowanej strony. Niewielka część z kosztów, które ponosi klient trafia do rąk specjalisty od pozycjonowania.