Tekst o mechanice samochodowej

prowadzenia, odpowiadające wyprowadzeniom dzielnika napięcia. Dwa z nich połączone są ścieżką o stałym oporze. Trzeci połączony jest ze ślizgaczem, którego położenie na ścieżce można regulować. Ścieżkę oporową wykonuje się z węgla

Tekst o mechanice samochodowej

Wikipedia o potencjometrze

Potencjometr (rezystor nastawny) ? występujący w postaci pojedynczego elementu, regulowany dzielnik napięcia. Potencjometr posiada trzy wyprowadzenia, odpowiadające wyprowadzeniom dzielnika napięcia. Dwa z nich połączone są ścieżką o stałym oporze. Trzeci połączony jest ze ślizgaczem, którego położenie na ścieżce można regulować. Ścieżkę oporową wykonuje się z węgla, cermetu, tworzyw sztucznych lub zwojów drutu oporowego.

Potencjometr działa na zasadzie klasycznego dzielnika napięcia. Typowym zastosowaniem potencjometrów jest regulacja prądu lub napięcia w urządzeniach elektrycznych np. głośności w sprzęcie audio, ale także w przemyśle i komunikacji (regulacja prędkości obrotowej silników, na przykład tramwajowych).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Potencjometr


Sprawdzony serwis samochodów

Czasem zdarza się konieczność skorzystania z serwisu naprawy samochodów, co pomaga nam przywrócić naszemu autu sprawność. Do wyboru mamy ich całe mnóstwo, jednak skąd możemy wiedzieć, który będzie najlepszy? Podjęcie dobrej decyzji wcale nie jest łatwe, a żeby móc zyskać pewność, że nasz samochód jest w dobrych rękach, trzeba chwilę się zastanowić. Najlepsze będą takie serwisy, które posiadają dobre opinie innych użytkowników oraz zatrudniają jedynie doświadczonych fachowców. Jeśli wybierzemy właściwe miejsce, będziemy spokojni, że nasz samochód wróci do nas w dobrym stanie i będzie z powodzeniem spełniał funkcje, jakich od niego oczekujemy. Warto więc trochę się postarać.


definicja z Wikipedii

Silnik o zapłonie iskrowym (ZI) jest silnikiem cieplnym spalinowym o spalaniu wewnętrznym, w którym spalanie ładunku zainicjowane jest iskrą powstającą pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej1. Mieszanina paliwa i powietrza musi być przygotowana odpowiednio wcześniej przed momentem zapłonu, do jej zapalenia niezbędna jest wytworzona w odpowiednim źródle iskra1. Sprawność silnika o zapłonie iskrowym zależy w głównej mierze od stopnia sprężania1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_o_zap%C5%82onie_iskrowym