Z prawniczego punktu widzenia

i aktów prawnych, które regulują działanie i życie obywateli lub członków danego ugrupowania. Zostawmy definicje. Prawo dzieli się na wiele gałęzi, czy też przedmiotów regulacji; I tak wyróżniamy prawo gospodarcze, rodzinne,

Z prawniczego punktu widzenia kancelaria rybnik

O prawie ogółem

Chyba każdy wie czym jest prawo? A już na pewno wiadomo, że trzeba go przestrzegać. Ale tak na prawdę czym dokładnie jest prawo? Można powiedzieć, że jest to zbiór norm i aktów prawnych, które regulują działanie i życie obywateli lub członków danego ugrupowania.

Zostawmy definicje. Prawo dzieli się na wiele gałęzi, czy też przedmiotów regulacji; I tak wyróżniamy prawo gospodarcze, rodzinne, bankowe i wiele więcej. Dla każdej z tych gałęzi można znaleźć uczonego w prawie, który pomoże nam w sprawach sporu. Prawo oczywiście można studiować na uczelniach i są to kierunki uznawane za jedne z trudniejszych do zdania.


Podział działów prawnych w Wikipedii

Podział ze względu na metodę regulacji
Jednym z podziałów prawa jest podział na gałęzie przez uwzględnienie metody regulacji.

Prawo wewnętrzne
Prawo konstytucyjne
Prawo cywilne reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika. Zobacz też: Kodeks pracy.
Prawo karne jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
Prawo międzynarodowe

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo


O prawie rodzinnym w Wikipedii

W Polsce kwestie związane z prawem rodzinnym reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks cywilny i ustawy szczegółowe. Źródłem prawa rodzinnego w ustawodawstwie polskim jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, stanowiący niejako uzupełnienie przepisów Kodeksu cywilnego.

Własną regulację praw rodzinnych zawiera również Traktat konstytucyjny UE, gdzie w rozdziale II zawarte zostało prawo do założenia rodziny i zawarcia małżeństwa, zakaz dyskryminacji, różnorodność kulturową, religijną i językową, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, prawa dziecka, ochrona życia rodzinnego i zawodowego i tym samym prawa te zostały w sposób znaczący rozwinięte, także z punktu widzenia teorii praw człowieka.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rodzinne